Tratat de forme si genuri muzicale, vol. I

Autor: Petruța Măniuț-Coroiu

ISBN: 978-606-14-0893-1; 978-606-14-0894-8

Data aparitiei: Decembrie 2014

Format: A5

Disponibilitate: Nu este pe stoc

Volumul intitulat TRATAT DE FORME ȘI GENURI MUZICALE reprezintă finalizarea unui efort de cercetare, sinteză și analiză de aproape două decenii de activitate pedagogică preuniversitară și universitară. Marile capitole ale primului volum al lucrării se referă la analiza formelor muzicale mai frecvente şi mai puțin frecvente ale istoriei muzicii. Cel de-al doilea volum va urmări realizarea unei perspective asupra genurilor muzicale ale muzicii clasico-romantice, dar și a unor considerații asupra aspectelor arhitectonice din alte domenii ale artei sonore (muzică bizantină, muzică de jazz).

Fiecare capitol conţine mai multe secţiuni: accepţiuni ale termenului, istoricul formei, caracteristici arhitectonice, exemplificare, propuneri de audiţie și analiză, caracteristici expresive. Am adăugat fiecărui capitol importante momente intitulate „sugestii de analiză și audiție”, dar și „capacităţi expresive”, dedicate fiecărui segment analizat din necesitatea de a acorda un spaţiu semnificativ celei mai importante funcţii a actului sonor artistic: cea expresivă, semnificantă, copleşită de ardenţa unui mesaj direct şi iminent.