Tradi╚Ťie ╚Öi continuitate. Sub semnul lui Liber Pater

Autor: Nina Aurora Balan, Autor: Ilona Du╚Ť─â, Autor: Ilona B─âdescu

ISBN: 978-606-14-1570-0

Data aparitiei: Aprilie 2020

Volumul Tradi╚Ťie ╚Öi continuitate. Sub semnul lui Liber Pater reprezint─â materializarea comunic─ârilor sus╚Ťinute ├«n cadrul Conferin╚Ťei Na╚Ťionale Tradi╚Ťie ╚Öi continuitate, edi╚Ťia a II-a, Craiova, 19-20 octombrie 2018. Desf─â┼čur├óndu-se sub auspiciile lui Liber Pater, zeul roman al viticulturii, fertilit─â┼úii ┼či libert─â┼úii, conferin┼úa a debutat cu o mas─â rotund─â care ├«┼či propune s─â ofere perspective interdisciplinare asupra reprezent─ârilor culturale ale vinului. Conferin╚Ťa a reunit personalit─â╚Ťi ╚Ötiin╚Ťifice de prestigiu din cadrul Universit─â╚Ťii din Craiova, din ╚Ťar─â ╚Öi str─âin─âtate: Prof.univ.dr. Laurent Gautier ÔÇôUniversit├ę de Bourgogne, Prof. univ. dr. Alexandru Gafton ÔÇô UniversitateaÔÇ×Alexandru Ioan CuzaÔÇŁ din Ia┼či, Prof. univ.dr.h.c. Eugen Negrici ÔÇô Universitatea din Bucure┼čti. De asemenea, ┼×coala doctoral─â ÔÇ×Alexandru PiruÔÇŁ a g─âzduit o sec┼úiune special─â pentru doctoranzi care se reflect─â ├«n structura volumului. Acesta cuprinde trei sec╚Ťiuni: Alocu╚Ťiunile sus╚Ťinute de invita╚Ťii scpeciali ai Conferin╚Ťei (Alexandru Gafton de la Universitatea A.I.Cuza din Ia╚Öi, Eugen Negrici de la Universitatea din Bucure╚Öti, Nicolae Giugea, Cristian Nedelcu, Nicolae Panea de la Universitatea din Craiova), Sec╚Ťiunea de Comunic─âri ale colegilor universitari, toate articolele fiind subsumate tematicii generoase a volumului ╚Öi Sec╚Ťiunea a II-a, dedicat─â comunic─ârilor ╚ścolii doctorale.