Sisteme de conducere în robotică. Note de prezentare

Autor: Mircea Ni╚Ťulescu

ISBN: 978-606-14-1558-8

Data aparitiei: Decembrie 2019

Colectia: Mecatronica

Materialul urm─âre╚Öte structura general─â actual─â a cursului ÔÇťSisteme de conducere ├«n robotic─âÔÇŁ prev─âzut pentru domeniul de licen╚Ť─â ÔÇťMecatronic─â ╚Öi Robotic─âÔÇŁ. El face parte dintr-un lan╚Ť tematic compus din mai multe discipline destinate preg─âtirii studen╚Ťilor ├«n aceast─â tematic─â. Selec╚Ťia materialului a avut ├«n vedere nivelul de cuno╚Ötin╚Ťe dob├óndite anterior de c─âtre studen╚Ťii. ├Än acest sens, pe l├óng─â unele no╚Ťiuni teoretice noi, sunt incluse mai multe studii de caz ╚Öi exemple bazate pe metode de sintez─â care au fost studiate anterior la alte discipline ╚Öi care acum ilustreaz─â maniera ├«n care pot fi folosite pentru realizarea sistemelor de conducere specifice roboticii. Tematica celor cinci capitole vizeaz─â configura╚Ťia general─â a sistemului robot, principii constructive ╚Öi arhitecturi pentru sistemele de conducere, metode de control pe traiectoria robo╚Ťilor, exemple de aplicare a unor metode elementare pentru sinteza schemelor de comand─â ale manipulatoarelor ╚Öi robo╚Ťilor pentru dezvoltarea unor aplica╚Ťii mai simple de robotizare ├«n fabrica╚Ťie, respectiv aspecte ╚Öi tr─âs─âturi fundamentale specifice unui robot performant de uz industrial. Structural, materialul este realizat sub forma unor slide-uri ╚Öi se dore╚Öte a fi un suport suplimentar de curs. Aceast─â nou─â form─â de prezentare permite o mult mai rapid─â schematizare a no╚Ťiunilor transmise precum ╚Öi ilustrarea lor grafic─â mult mai adecvat─â. ╚śi cum imaginile, schemele ╚Öi punctarea ideilor sunt mult mai u╚Öor de ├«n╚Ťeles ╚Öi de asimilat, deci mai adaptate cerin╚Ťelor actuale ale studen╚Ťilor fa╚Ť─â de procesul de predare, aceast─â form─â de prezentare poate aduce numeroase avantaje ╚Öi beneficii. Forma tip─ârit─â a notelor de prezentare ale cursului permite studen╚Ťilor ╚Öi o lectur─â mai u╚Öoar─â prin compara╚Ťie cu materialele de curs conven╚Ťionale, posibilitatea de a vizualiza ├«n avans con╚Ťinutul urm─âtoarelor prelegeri, precum ╚Öi o solu╚Ťie practic─â prin care ace╚Ötia pot s─â-╚Öi noteze numai elementele suplimentare ale prezent─ârii orale pe marginea fiec─ârui slide.