Macroeconomie, editia a III-a

ISBN: 978-606-14-0330-1

Data aparitiei: Septembrie 2012

Format: A5

MACROECONOMIA, în calitate de manual universitar, este o lucrare menită să contribuie la mai buna instruire a studentului economist, în acord cu exigențele profesiei pe care dorește să o exercite și cu exigențele etapei actuale, când procesele macroeconomice capătă o tot mai mare importanță în viața unei societăți.

Cuprinzând teme cu caracter macroeconomic, pe tot cuprinsul manualului sunt fundamentați și se utilizează indicatori macroeconomici relevanți pentru evaluarea activităților economice, pentru realizarea de corelații în dinamică între laturile vieții economice.

Totodată, manualul cuprinde și dezbate teme referitoare la sistemul de piețe, la asigurarea echilibrului dintre cererea și oferta agregată, creșterea economică și dezvoltarea durabilă, echilibrul și dezechilibrul macroeconomic, integrarea europeană etc.