Evenimente

Lansare de carte - Libertatea in capcana. Aporii ale justitiei constitutionale - Dan Claudiu Danisor

Picture 26 februarie 2014

Miercuri, 26 februarie 2014, ora 17, la Târgul de carte Gaudeamus, Craiova, organizat de Radio România, în colaboare cu Radio România Oltenia-Craiova în perioada 26 februarie-2 martie în holul mare şi foaierul Teatrului Naţional Marin Sorescu, Editura Universitaria a lansat două cărţi, apărute de curând în colecţia Repere, centrată pe studii de drept şi politică: Libertatea în capcană. Aporii ale justiţiei constituţionale, autor Dan Claudiu Dănişor, Rectorul Universităţii din Craiova şi Comunitarismul. Mituri şi realităţi, de Laurent Bouvet, profesor de ştiinţe politice la Universitatea Versailles Saint-Quentin-en-Yveline.

Despre prima carte au vorbit Dan Spânu, preşedintele Asociaţiei Magistraţilor din România, judecător la Curtea de Apel Craiova şi conf. univ. dr. Sebastian Răduleţu. Cei doi intervenienţi au expus noutatea, sistematicitatea şi spiritul polemic al cărţii. Luările de cuvânt, substanţiale, au avut în vedere contextuarea intenţiilor autorului şi precizarea multiplelor deschideri ale Libertăţii… în spaţiul juridic actual.

În legătură cu volumul lui Laurent Bouvet au exprimat opinii: Titela Vâlceanu, director al Departamentului de publicaţii şi mijloace de informare şi Irina Lazăr, traducătoarea cărţii. Au fost remarcate noutatea temei şi provocările pe care le-a implicat traducerea.

Evenimentul a fost moderat de Ion Buzera, directorul editurii, care a punctat relevanţa celor două noi apariţii, a insistat asupra profesionismului dezbaterilor şi a descris succint parametrii de rigoare în care se înscriu demersurile actuale ale editurii.

La ediţia din acest an a Caravanei Gaudeamus, Craiova, Editura Universitaria a obţinut Premiul Educaţia.

Galerie Foto Eveniment