JUDO Caiet de lucr─âri practice

ISBN: 978-606-14-1518-2

Data aparitiei: Februarie 2020

Format: A5

Lucrarea Judo-caiet de lucr─âri practice se adreseaz─â studen╚Ťilor ce urmeaz─â programul de licen╚Ť─â Educa╚Ťie Fizic─â ╚Öi Sportiv─â dar ╚Öi altor speciali╚Öti ai domeniului ╚śtiin╚Ťa Sportului ╚Öi Educa╚Ťiei Fizice. Instruirea sportiv─â ├«n judo se realizeaz─â ├«n cadrul lec╚Ťiei de judo, aceasta reprezint├ónd veriga de baz─â, forma prin care se transmit cuno╚Ötin╚Ťele, se formeaz─â deprinderile motrice, adic─â se ├«nsu╚Öesc procedeele tehnice ╚Öi se dezvolt─â capacit─â╚Ťile motrice necesare. Astfel c─â, ├«n lucrare se reg─âsesc principalele indica╚Ťii metodice ├«n vederea asigur─ârii condi╚Ťiilor psiho-motrice necesare ├«nv─â╚Ť─ârii con╚Ťinutului tehnic ├«n judo precum ╚Öi ├«nv─â╚Ť─ârii ╚Öi consolid─ârii procedeelor tehnice specifice KYUL V, IV ╚Öi III. Lucrarea se constituie ├«ntr-un excelent mijloc de aprofundare teoretic─â ╚Öi practico-metodic─â a principalelor aspecte ale instruirii ├«n judo ╚Öi identific─â totodat─â cerin╚Ťele ├«n vederea form─ârii competen╚Ťelor necesare studen╚Ťilor ├«n activit─â╚Ťile aplicative specifice.