Highlights of British Culture and Literature: The Middle Ages and the Renaissance. Interactive Readings

Autor: Mirela-Codruta Stanisoara

ISBN: 978-606-14-0871-9

Data aparitiei: Decembrie 2014

„În cadrul demersului eclectic al literaturii şi culturii britanice autoarea îmbină elementele unei abordări teoretice ştiinţifice holistice cu acelea ale unui demers metodologic modern, bazat pe teoria predării comunicative a literaturii engleze cu adresabilitate directă cititorilor pe care îi implică în lecturi interactive.”

Prof. Univ. Dr. Emil Sîrbulescu,
Universitatea din Craiova

„Lucrarea de faţă panoramează perioada veche, medievală şi renascentistă a literaturii şi culturii britanice, într-o simetrie conceptuală şi structurală care accesibilizează informaţia şi care, în acelaşi timp, consolidează o grilă de lectură critică, reflectivă, într-un demers policentric, asociativ, intertextual.
În ceea ce priveşte contribuţia adusă de autoare subliniem în acest punct valoarea studiului ca factor activizator, de eliminare a rutinei excesive. Cartea facilitează nu doar asimilarea şi exploatarea creativă a cunoştinţelor, dar şi dezvoltarea competenţei energizante, a competenţei empatice, a competenţei ludice, a competenţei interacţionale şi a competenţei organizatorice a cititorilor - elemente cheie în asigurarea autonomiei funcţionale a acestora.”

Conf. Univ. Dr. Titela Vilceanu,
Universitatea din Craiova

Codruţa-Mirela Stănişoară este Profesor Universitar Doctor la Universitatea din Craiova, Facultatea de Litere, Drobeta Turnu-Severin, specializat în predarea culturii şi literaturii britanice în perioada veche, medievală şi renascentistă, profesor formator si metodist universitar abilitat de Consiliul Britanic din Romania.