Gruparile economice internationale regionale si subregionale din Europa

Autor: Constantin Valentin Popescu

ISBN: 978-606-14-0744-6

Data aparitiei: Noiembrie 2013

Format: A5

Cartea de faţă, intitulată Grupările economice internaţionale regionale şi subregionale din Europa, şi-a propus ca obiectiv cunoaşterea activităţii organizaţiilor regionale şi subregionale în contextul transformărilor din economia mondială şi a rolului acestora în implementarea creşterii economice durabile şi a fluxurilor comerciale internaţionale în context global. Din perspectiva aplicativă, lucrarea oferă o analiză sintetică a organismelor economice regionale şi subregionale, efectele acestora asupra creşterii durabile şi a tranzacţiilor internaţionale. Rezultatele relevante ale acestor organizaţii pe plen european şi mondial constituie în opinia mea un reper major de cercetare pentru dezvoltarea regională şi naţională ca puncte de plecare pentru abordarea politicilor europene şi de punere a acestora în aplicare pentru avantajele competitive şi câştigurile de productivitate, care să contribuie la creştere şi inovare şi în final la ridicarea nivelului de trai al populaţiei.