Disfunctionalitati in implementarea standardelor de control intern/managerial in institutiile publice din Romania

Autor: Ionuț-Cosmin Băloi

ISBN: 978-606-14-0913-6 (Universitaria); 978-606-26-0274-1 (Pro Universitaria)

Editura: Editura Universitaria & Editura Pro Universitaria

Data aparitiei: Martie 2015

Colectia: In afara colecțiilor

Disponibilitate: Nu este pe stoc

Nivelul de dezvoltare a sistemelor de control intern/managerial în instituțiile publice din România nu este unul remarcabil, ba dimpotrivă, multe organizații nu înțeleg utilitatea reală a sistemului și a setului de standarde asociate. Practica implementării demonstrează că percepția multor executivi referitoare la sistemul de control intern/managerial nu este una prea favorabilă sau încurajatoare. Conceput ca un instrument de sprijin și element de ultilitate, controlul intern/managerial este resimțit ca o povară.

Observațiile calitative, interpretările critice și opiniile exprimate sunt strict punctele de vedere ale autorului și pot fi diferite de cele ale reprezentanților din instituțiile publice.

Lucrarea este dedicată practicienilor care conștientizează însemnătatea controlului și își sprijină colaboratorii să înțeleagă și să folosească instrumentele orchestrate prin sistemul de control intern/managerial.