Dic╚Ťionar de termeni oltene╚Öti Volumul II Literele M-Z

Autor: Ilona B─âdescu

ISBN: 978-606-14-1448-2 978-606-14-1549-6

Data aparitiei: Februarie 2020

Prezentul dic╚Ťionar reune╚Öte cuvinte, expresii ╚Öi locu╚Ťiuni folosite ├«n graiurile oltene╚Öti, f─âr─â a avea ├«ns─â preten╚Ťia de a fi epuizat bog─â╚Ťia lexical─â specific─â acestei variante regionale a dacorom├ónei. Un element important ├«n cunoa╚Öterea pronun╚Ťiei ├«l reprezint─â accentul, care a fost notat obligatoriu, excep╚Ťie f─âc├ónd cuvintele monosilabice sau cuvintele pentru care atest─ârile nu precizau accentul. Cuvintele omografe au fost notate cu o cifr─â la um─âr, dar ├«n cazul ├«n care diferen╚Ťierea este marcat─â de accent, acestea au fost ├«nregistrate drept cuvinte-titlu. Sensul este indicat prin sinonime literare sau/╚Öi prin expresii care s─â acopere semnifica╚Ťia cuv├óntului, iar dac─â ├«n defini╚Ťie s-au folosit anumite regionalisme existente ├«n dic╚Ťionar, acestea au fost marcate prin scriere cu litere cursive. Valorific├ónd glosarele ╚Öi dic╚Ťionarele tip─ârite anterior, acest dic╚Ťionar se dore╚Öte a fi o lucrare de uz general, util─â pentru to╚Ťi cei pasiona╚Ťi de studiul regionalismelor, dar, ├«n egal─â m─âsur─â, un instrument de lucru pentru elevi, studen╚Ťi ╚Öi profesori.