Centrul de limba si cultura poloneza

Picture 22 ianuarie 2014

În data de 22 ianuarie 2014, ora 12, la Universitatea din Craiova, sediul Bibliotecii din Cartierul Lăpuș, Strada Tehnicii, a avut loc deschiderea oficială a Centrului de limbă și cultură poloneză.

La acest eveniment au participat E.S. Domnul Marek Szczygiel, Ambasadorul Republicii Polone la București, Domnul Maciej Jukubowski, Subsecretar de stat, Ministerul Educației Naționale din Republica Polonia, precum și alte oficialități de la nivel local și național.

Deschiderea Centrului de limbă și cultură poloneză se înscrie în strategia Universității din Craiova de cooperare internațională, de încurajare a schimburilor culturale și lingvistice, de promovare a limbilor străine. Centrul are ca obiectiv promovarea limbii, culturii și civilizației poloneze prin activități diverse realizate cu sprijinul nemijlocit al Ambasadei Republicii Polone la București.

Galerie Foto Eveniment