Carnal și mercantil în literaturile anglo-saxonă, franceză și română (1830-1950)

Autor: Oana B─âluic─â

ISBN: 978-606-14-1579-3

Data aparitiei: Februarie 2020

Colectia: STUDIA DOCTORALIA

Volumul Carnal ╚Öi mercantil ├«n literaturile anglo-saxon─â, francez─â ╚Öi rom├ón─â (1830-1950) semnat de Oana B─âluic─â este, la origine, o tez─â de doctorat, sus╚Ťinut─â la Universitatea din Craiova ├«n septembrie 2018, sub ├«ndrumarea prof. univ. dr. C─ât─âlin Ghi╚Ť─â. Plasat─â sub egida unui demers comparatist, cercetarea urm─âre╚Öte ipostazele ╚Öi paradigmele sub care s-a reg─âsit, ├«n perioada men╚Ťionat─â, corpul feminin mercantilizat ├«n diferite spa╚Ťii culturale ╚Öi ├«n literatur─â. Fiind vorba despre un fenomen complex ╚Öi nuan╚Ťat, cercetarea recurge ╚Öi la aportul studiilor culturale ╚Öi de gen pentru a stabili un traseu ideatic c├ót mai cuprinz─âtor asupra acestor problematici. Printre scriitorii inventaria╚Ťi, se num─âr─â ├ëmile Zola, Charles Dickens, G. M. Zamfirescu, Henry Miller, Camil Petrescu, Marcel Proust ╚Öi Mateiu I. Caragiale. Cele trei mari dimensiuni hermeneutice ale lucr─ârii sunt acompaniate de o parte eminamente teoretic─â, pentru a se sus╚Ťine, astfel, un e╚Öafodaj cultural ╚Öi textual extrem de complex ╚Öi de multifa╚Ťetat.