Autor: Oana Băluică

ISBN: 978-606-14-1579-3

Data aparitiei: Februarie 2020

Colectia: STUDIA DOCTORALIA

Volumul Carnal și mercantil în literaturile anglo-saxonă, franceză și română (1830-1950) semnat de Oana Băluică este, la origine, o teză de doctorat, susținută la Universitatea din Craiova în septembrie 2018, sub îndrumarea prof. univ. dr. Cătălin Ghiță. Plasată sub egida unui demers comparatist, cercetarea urmărește ipostazele și paradigmele sub care s-a regăsit, în perioada menționată, corpul feminin mercantilizat în diferite spații culturale și în literatură. Fiind vorba despre un fenomen complex și nuanțat, cercetarea recurge și la aportul studiilor culturale și de gen pentru a stabili un traseu ideatic cât mai cuprinzător asupra acestor problematici. Printre scriitorii inventariați, se numără Émile Zola, Charles Dickens, G. M. Zamfirescu, Henry Miller, Camil Petrescu, Marcel Proust și Mateiu I. Caragiale. Cele trei mari dimensiuni hermeneutice ale lucrării sunt acompaniate de o parte eminamente teoretică, pentru a se susține, astfel, un eșafodaj cultural și textual extrem de complex și de multifațetat.