Automatizarea proceselor si sistemelor de productie. Indrumar de laborator

Autor: Constantin Dumitru, Autor: Adrian Cernăianu

ISBN: 978-606-14-0922-8

Data aparitiei: Mai 2015

Mașinile, utilajele și sistemele cu grad mare de automatizare au un rol din ce în ce mai mare în procesul de producție, iar cele cu comenzi numerice și conducere cu ajutorul calculatoarelor în sistem integrat CIM, devin indispensabile pentru procesul productiv contemporan.

Lucrarea se adresează studenţilor de la facultăţile cu profil mecanic şi tehnologic, cu precădere celor de la specializările de TCM, care au în programa studierea disciplinei de Automatizare a Proceselor și Sistemelor de Producție, precum şi celor care lucrează în domeniul construcţiei, utilizării şi exploatării mașinilor, utilajelor, echipamentelor și sistemelor avansate de fabricaţie.