Algoritmi fundamentali. Proiectare si implementare

Editura: Editura Universitaria & Editura Pro Universitaria

Data aparitiei: Martie 2015

Colectia: In afara colecțiilor

Lucrarea de faţă abordează tematici privitoare la complexitatea algoritmilor, recursivitate, combinatorică, tehnici de sortare şi căutare, metode generale de elaborare a algoritmilor (metoda Greedy, metoda Divide-et-Impera, metoda Backtracking şi metoda Programării dinamice).

Materialul poate fi consultat în egală măsură de către elevii de liceu la profilul informatică, de studenţii facultăţilor ce au în programă studiul elaborarii algoritmilor, sau de specialiştii care lucrează în industria IT ca programatori.