Agrochimie Curs universitar Volumul I

Autor: Elena Rosculete, Autor: Mihail Susinski, Autor: Corneliu Becherescu

ISBN: 978-606-14-0960-0 978-606-14-0962-4

Data aparitiei: Ianuarie 2016

Cartea prezintă date privind compoziția, nevoile și modul de nutriție al plantelor, proprietățile solului ca sistem ecologic și mediu de existență al plantelor, agrochimia îngrășămintelor minerale și organice, stabilirea dozelor de îngrășăminte și amendamente, precum și a criteriilor de aplicare rațională a acestora pentru diverse specii vegetale și sisteme culturale, protecția plantelor și poluarea mediului agricol. Conține exemple numerice și probleme rezolvate. Cartea se adresează studenților facultăților cu profil agricol, inginerilor agronomi, cercetătorilor și celor interesați de chimia agricolă.